Blog

Co można pakować próżniowo? Praktyczny poradnik

Chcesz ograniczyć marnowanie żywności? A może zależy Ci na bezpiecznym przechowywaniu? Dowiedz się, co można pakować próżniowo, korzystając z naszego poradnika!

Na czym polega pakowanie próżniowe?

Hermetycznie zapakowane produkty to nie tylko nowa moda, ale również sposób na przechowywanie żywności w bezpieczny i łatwy sposób. Jak wygląda proces pakowania próżniowego? Wykorzystuje się do niego worki do pakowania próżniowego, z których wysysane jest powietrze. W ten sposób w środku powstaje próżnia i blokowany jest rozwój bakterii tlenowych. Dzięki temu produkty żywnościowe nie psują się, ani nie ulegają wysuszeniu.

Tak zapakowane jedzenie zachowuje swoje właściwości odżywcze przez długi czas. Warto przy tym pamiętać, aby hermetycznie zapakowana żywność była przechowywana w odpowiednich warunkach – w lodówce, zamrażarce lub temperaturze pokojowej.

Co można pakować próżniowo?

Praktycznie większość produktów żywnościowych nadaje się do pakowania w hermetycznych woreczkach. Sery, wędliny, pieczywo, owoce, warzywa, a nawet gotowe dania. Próżniowe pakowanie przyda się również wtedy, kiedy chcesz przechować resztki ciasta. Wiele osób w ten sposób również marynuje potrawy. Zapakowane próżniowo ryba czy mięso w aromatycznej marynacie zyska na bogatym smaku, cudownym zapachu oraz miękkości.

Pakowanie próżniowe – jak długo można przechowywać produkty?

Produkty takie jak chleb, ryż, kawa, napoje bezalkoholowe czy ciasta można przechowywać w hermetycznym opakowaniu w temperaturze pokojowej +20 stopni Celsjusza. Jak długo? Pieczywo będzie zdatne do spożycia nawet po 7-8 dniach, natomiast herbata wytrzyma do 12 miesięcy, a makaron do roku.

To, ile wytrzyma wędlina pakowana próżniowo to jedna sprawa. Wiele osób zastanawia się, czy mięso pakowane próżniowo jest zdrowe? Wiadomo przecież, że produkty pochodzenia zwierzęcego mają tendencję do psucia się, jeśli są nieumiejętnie przechowywanie. Na szczęście pakowanie próżniowe jest metodą całkowicie bezpieczną, o ile odsysanie powietrza przebiega w odpowiedni sposób, a zapakowana żywność jest przechowywana we właściwych warunkach. Hermetycznie zapakowane potrawy mięsne mogą wytrzymać w lodówce od 18 do 40 dni. Natomiast mięso zamrożone w woreczku próżniowym będzie dobre do spożycia nawet po dwóch latach!

Akcesoria niezbędne do pakowania próżniowego

Pakując ulubione produkty w hermetyczny sposób, należy wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Przede wszystkim warto zakupić woreczki próżniowe do żywności, pamiętaj, aby pasowały do rodzaju jedzenia. To szybkie i proste rozwiązanie, dzięki któremu możesz cieszyć się świeżością warzyw, owoców, potraw czy mięsa przez długi czas. Możesz zdecydować się na przezroczyste woreczki lub worki moletowane, które posiadają charakterystyczne wypustki.

Niezwykle przydatnym urządzeniem są także zgrzewarki próżniowe, mające za zadanie sprawne i precyzyjne odsysanie powietrza. To inwestycja, która z pewnością się zwróci, szczególnie jeśli planujesz często pakować żywność próżniowo. Działanie zgrzewarki jest bardzo proste – wystarczy zgrzać bok folii, następnie umieścić w niej wybrany produkt, a na koniec pozbyć się powietrza ze środka i zgrzać drugi bok woreczka. Do tego urządzenia dobrze sprawdzą się specjalne worki do zgrzewarki próżniowe. Z takim zestawem możesz wygodnie i skutecznie pakować nawet duże ilości żywności!

Podsumowanie

Wiesz już, jak próżniowo pakować żywność. Warto zdawać sobie sprawę, że woreczki próżniowe nie zastąpią lodówki czy zamrażarki. Znacznie przedłużają świeżość produktów, natomiast nie chronią np. przed promieniami słonecznymi, dlatego wymagają przechowywania w zacienionym miejscu. Pakowanie próżniowe nie tylko pozwala zachować na dłużej produkty spożywcze, ale również oznacza oszczędność pieniędzy i jedzenia. W ten sposób ograniczysz wyrzucanie żywności, będziesz rzadziej gotować oraz podreperujesz domowy budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *