Blog

Pakowanie próżniowe gotowych dań. Wady i zalety

Chcesz cieszyć się wybornym smakiem potraw bez konieczności codziennego przygotowywania jedzenia? Pakowanie próżniowe gotowych potraw jest doskonałym rozwiązaniem! Poznaj wady oraz zalety tego sposobu przechowywania żywności i dowiedz się, czy warto zainteresować się tematem, jakim jest pakowanie próżniowe jedzenia.

Pakowanie próżniowe gotowych dań – czy warto?

Pakowanie próżniowe to stosunkowo nowy sposób przechowywania żywności, który zdecydowanie zyskuje na popularności nie tylko w przemyśle gastronomicznym, ale również w polskich domach. Nic dziwnego – wykorzystując worki do pakowania próżniowego i zgrzewarkę, można bezpiecznie przedłużyć świeżość produktów żywnościowych oraz ich termin spożycia. Dlaczego pakowanie próżniowe obiadów jest tak skuteczne? Próżnia, która tworzy się w woreczku, blokuje dostęp bakterii tlenowych. Dzięki temu w momencie otwarcia żywność ma doskonały smak i zachowane składniki odżywcze.

Jak zapakować obiad próżniowo? Najlepiej wykorzystać do tego worki do pakowarek próżniowych oraz specjalną maszynkę, która umożliwia proste odsysanie powietrza oraz zamknięcie woreczka. Najlepiej podzielić jedzenie na porcję dostosowane do wielkości woreczka oraz indywidualnych potrzeb. Warto również oznaczyć opakowanie datą, aby spożyć je w odpowiednim terminie. Przed zapakowaniem posiłku upewnij się też, w jaki sposób należy go przechowywać – czy wymaga zamrożenia, a może wystarczy, że będzie przechowywane w temperaturze pokojowej.

Jakie gotowe dania można pakować próżniowo?

Pakowanie próżniowe gotowych dań to jedna z najbardziej uniwersalnych metod przechowywania żywności. W hermetycznych warunkach możesz przechowywać produkty spożywcze wymagające trzymania w temperaturze pokojowej, w lodówce czy w zamrażarce. Jakie gotowe dania można więc pakować próżniowo?

  • Mięso, wędliny i wyroby mięsne np. parówki,
  • warzywa i owoce, zarówno w całości, jak i pokrojone oraz obrane,
  • pieczywo np. bułki, chleb,
  • słodkości typu placki, ciastka, torty.

Wszystkie te produkty można wygodnie poporcjować i używać wtedy, kiedy masz na nie ochotę. Dzięki temu żywność nie pokryje się pleśnią, nie wyschnie, zachowa smak oraz cenne właściwości odżywcze.

Jak długo można przechowywać żywność próżniowo? To zależy od rodzaju danego produktu oraz metody przechowywania. Najkrócej można przechowywać zapakowane próżniowo pieczywo – około 7-8 dni w chlebaku, natomiast zamrożone nawet do 24 miesięcy. W przypadku mięsa w worku moletowanym jest to okres między 6 dni a 2 tygodnie, jeśli chodzi o przechowywanie w lodówce oraz do 24 miesięcy w zamrażarce. Mrożone warzywa i owoce zapakowane w worki do zgrzewarki próżniowej zachowają swoją świeżość nawet do 2 lat, a twaróg w worku próżniowych może leżeć w lodówce do 15 dni.

Pakowanie próżniowe – wady i zalety

Hermetycznie zapakowane jedzenie niesie ze sobą praktycznie same zalety. Ta metoda sprawdzi się w wielu miejscach i szybko okaże się niezastąpionym sposobem na przechowywanie jedzenia. Pakowanie próżniowe umożliwia wygodne planowanie posiłków oraz przyczynia się do ograniczenia marnowania żywności. To z kolei przekłada się na oszczędności w portfelu, a także oszczędność czasu na codzienne przygotowywanie posiłków od podstaw. Co więcej, wiele potraw zyskuje na przechowywaniu w próżni – marynaty wnikają głęboko w strukturę np. mięsa, wydobywając z niego dodatkowy smak. Produkty żywnościowe są bardziej soczyste i bogate w cenne witaminy oraz minerały.

Dla wielu osób przeszkodę stanowi cena zgrzewarek oraz worków. Na szczęście wraz ze wzrostem popularności metody hermetycznego przechowywania żywności, koszty akcesoriów spadają. Worki moletowane, zgrzewarki czy worki do pakowarek komorowych to inwestycja, która po pewnym czasie z pewnością się zwróci.

Podsumowanie

Z pewnością warto korzystać z pakowania próżniowego. Ta metoda sprawdza się nie tylko w warunkach domowych czy zakładach pracy, ale również w podróży. Worek z zapakowaną żywnością można bezpiecznie zabrać ze sobą na wycieczkę. Hermetyczne pakowanie przypadnie do gustu również osobom, które lubią robić zapasy lub nie przepadają za codziennym gotowaniem. Oszczędź czas i pieniądze – zainwestuj w akcesoria do pakowania próżniowego już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *