Blog

Mięso pakowane próżniowe. Wady i Zalety

Hermetyczne przechowywanie żywności zyskuje na popularności, dlatego wiele osób zastanawia się, czy warto zdecydować się na taki krok. Mięso pakowane próżniowe to produkt, który ma wiele zalet. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak przebiega pakowanie próżniowe mięsa oraz poznaj zalety tego rozwiązania.

Jak wygląda pakowanie próżniowe mięsa

Proces pakowania próżniowego polega na odessaniu powietrza ze środka woreczka, w którym znajduje się żywność. Dzięki temu w środku opakowania tworzy się próżnia. To z kolei sprawia, że bakterie tlenowe nie oddziałują na mięso, przez co zachowuje ono świeżość przez dużo dłuższy czas.

Próżniowe pakowanie mięsa w domu jest możliwe, jeśli zaopatrzysz się w odpowiedni sprzęt oraz akcesoria. Warto zakupić przede wszystkim worki do pakowania próżniowego oraz domową zgrzewarkę, która będzie dopasowana do częstotliwości użytkowania oraz potrzeb domowników. Warto zwrócić uwagę, aby worki do pakowarek próżniowych lub worki do pakowarek komorowych pasowały do konkretnego urządzenia. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że hermetyczne pakowanie mięsa przebiegnie we właściwy sposób.

Jak długo można przechowywać wędliny pakowane próżniowo?

Mięso i wędliny pakowane próżniowo mają zdecydowanie dłuższą datę przydatności do spożycia niż standardowo przechowywane produkty. Wiele zależy jednak od temperatury, w jakich znajduje się żywność. Pakując mięso w worki moletowane, można przechowywać je w lodówce lub w zamrażarce.

To, jak długo można przechowywać mięso pakowane próżniowo jest ściśle związane właśnie z miejscem, w którym się znajduje. Należy tu zaznaczyć, że ze względu na specyfikę produktów mięsnych, nie powinny być one przechowywane w temperaturze pokojowej.

Mrożenie mięsa pakowanego próżniowo

Bez względu na to, czy masz zamiar przechowywać surowe mięso pakowane próżniowo, czy zależy Ci na przedłużeniu świeżości pozostałości z obiadu, najlepsze efekty uzyskasz w chłodnym i zacienionym miejscu. Dlatego najpopularniejszą metodą przechowywania jest właśnie mrożenie mięsa pakowane próżniowo.

Klopsiki, kotlety, steki czy szynka pakowana próżniowo w niskiej temperaturze przetrwa nawet do 2 lat, w zależności od rodzaju mięsa – np. wieprzowina i wołowina pakowane próżniowo mogą być przechowywane w lodówce do 8 dni, natomiast w zamrażarce maksymalnie 2 lata.

Wady i zalety pakowania próżniowo mięsa

Dzięki temu, ile można przechowywać mięso pakowane próżniowo, niweluje się problem marnowania żywności. Pakując mięso w worki do zgrzewarki próżniowej, można również przygotować większą liczbę porcji z wyprzedzeniem, tym samym spędzając mniej czasu na gotowaniu. Co więcej, próżniowe pakowanie mięsa nie powoduje utraty wody – produkt będzie soczysty i świeży, nie straci walorów smakowych.

Dla niektórych osób wadą może być koszt zakupu zgrzewarki oraz worków do pakowania próżniowych. Jeśli jednak borykasz się z problemem marnowania żywności, to hermetyczne przechowywanie produktów mięsnych będzie inwestycją, która szybko się zwróci. Pakowanie próżniowe za pomocą zgrzewarki nie jest czasochłonnym ani skomplikowanym procesem, dlatego każdy może skorzystać z tego rozwiązania – zarówno restauratorzy i zakłady przetwórstwa, jak i osoby gotujące w domu dla swojej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *