Blog

Gotowanie sous vide — poradnik dla początkujących. Jakie wyposażenie będzie potrzebne?

Gotowanie sous vide to metoda przygotowywania potraw, która cieszy się popularnością nie tylko w restauracjach. Ta technika polega na przygotowywaniu jedzenia w workach próżniowych, w specjalnie zaprojektowanych urządzeniach – wszystko odbywa się w niskiej temperaturze i trwa przez długi czas. Dzięki temu jedzenie jest idealnie ugotowane, zachowując swój smak i wartości odżywcze.

Urządzenia do gotowania sous vide

Aby rozpocząć przygodę z gotowaniem sous vide, potrzebujesz specjalnego urządzenia. Są one dostępne w różnych cenach i mają zróżnicowany zakres funkcjonalności, ale najważniejsze jest to, że pozwalają na kontrolowanie temperatury wody w pojemniku, w którym przygotowuje się jedzenie. Urządzenia do gotowania sous vide są bardzo precyzyjne i umożliwiają ustawienie temperatury z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza, co ułatwia monitorowanie procesu.

Gotowanie sous vide w piekarniku

Jeśli nie chcesz inwestować w urządzenie do gotowania sous vide, możesz skorzystać z piekarnika. W tym celu potrzebujesz specjalnego termometru do mięsa, który pozwoli Ci na kontrolowanie temperatury wewnątrz mięsa. Następnie umieść mięso w woreczku próżniowym i wstaw do piekarnika. Piekarnik powinien być ustawiony na niską temperaturę, zwykle między 50 a 80 stopni Celsjusza, w zależności od rodzaju mięsa. Gotowanie takie jest bardziej czasochłonne, ale osiągnięcie idealnego efektu jest możliwe.

Worki do gotowania sous vide

Do metody sous vide, potrzebujemy specjalnych worków próżniowych, które umożliwiają bezpieczne gotowanie w niskiej temperaturze. Worki do gotowania sous vide są wykonane z poliamidu i folii polietylenowej, czyli materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Dzięki temu worki mogą być stosowane do gotowania w temperaturze nawet do 100 stopni Celsjusza. Worki do gotowania sous vide są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu możesz dopasować worek do potrawy, którą planujesz przygotować dla najbliższych.

Zgrzewarki próżniowe

Aby zapakować jedzenie w worki do gotowania sous vide, potrzebujemy zgrzewarki próżniowej. Usuwają one powietrze z worka, co pozwala na bezpieczne i długie przechowywanie jedzenia w lodówce lub zamrażarce. Zgrzewarki próżniowe są dostępne w różnych cenach i kształtach. Niektóre umożliwiają również zgrzewanie worków z wilgotnymi produktami, takimi jak mięso czy ryby.

Gotowanie metodą sous vide

Gotowanie sous vide jest bardzo prostą i precyzyjną metodą przygotowywania potraw. Wystarczy umieścić jedzenie w worku próżniowym, ustawić temperaturę wody i czas gotowania, a następnie umieścić worek w pojemniku do gotowania sous vide. Nie ma obawy o przesuszenie mięsa czy nadmierną stratę wartości odżywczych.

Gotowanie sous vide – czas i temperatura

Temperatura i czas gotowania są bardzo ważne w procesie gotowania sous vide. Najlepsze wyniki osiągniesz, gdy znasz optymalną temperaturę i czas dla danego produktu. Na przykład, do gotowania wołowiny sous vide optymalna temperatura wynosi około 55 stopni Celsjusza, a czas gotowania to około 2 godzin. Natomiast do gotowania łososia to około 50 stopni Celsjusza, a czas to około 40 minut.

Gotowanie sous vide – podsumowanie

Jeszcze kilka lat temu gotowanie metodą sous vide wydawało się osiągalne wyłącznie dla profesjonalnych szefów kuchni. Tymczasem bez problemu możesz przygotować jedzenie tą techniką w domu – w tym celu możesz wykorzystać urządzenie dedykowane tej metodzie, lub skorzystać z innych rozwiązań, np. piekarnika. Czy warto? Zdecydowanie tak! Gotując metodą sous vide, wydobędziesz ze wszystkich składników maksimum smaku – Twoi goście to z pewnością docenią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *